Jakie plany mają działy HR w Nowym Roku? [zobacz nagranie z webinaru]

To był dobry rok dla HR! Tak jednym zdaniem można podsumować ostatni webinar „HR ma  głos! Dzielimy się wiedzą”. Naszymi […]

To był dobry rok dla HR!

Tak jednym zdaniem można podsumować ostatni webinar „HR ma  głos! Dzielimy się wiedzą”.

Naszymi gośćmi były panie: Maja Chabińska-Rossakowska z ING oraz Magdalena Wróbel z Gaz System.

Wszystkie trendy, które rok temu zidentyfikowaliśmy jako istotne:

  1. Stawianie ludzi na pierwszym miejscu
  2. Elastyczność pracy i świadczeń
  3. Wspólny cel: pracownicy coraz częściej poszukują organizacji zgodnych z ich etyką, wartościami i polityką
  4. Dobrostan: pracownicy szukają firm, które stosują holistyczne podejście do zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego

Sprawdziły się i teoretycznie i praktycznie.

Koniecznie do tych obszarów należy dorzucić ESG, sztuczną inteligencję jako narzędzie pracy, profesjonalizację usług względem pracowników oraz kandydatów a będziemy mieć pełen obraz tego, co wpływało na działy HR w 2023r.

Trendy na 2024 rok

W kontekście przyszłości rynku pracy, obserwujemy dynamiczne zmiany, z którymi przedsiębiorstwa oraz działy HR będą musiały się zmierzyć.

Pierwszym z wymienionych wyzwań jest wkroczenie na rynek pracy nowego pokolenia Z. To pokolenie wnosi ze sobą nie tylko nowe umiejętności, ale również zmienia dynamikę miejsc pracy. Oczekiwania wobec pracodawców ewoluują, a relacje między pracownikami i pracodawcami ulegają transformacji. Pokolenie Z oczekuje  bardziej indywidualnego podejścia do swoich potrzeb, komunikuje swoje potrzeby wprost, szuka sensu i poczucia przynależności w pracy. Wymaga to od działów HR większej elastyczności i gotowości do adaptacji.

Drugim kluczowym wyzwaniem jest rosnący trend wzrostu oczekiwań  w relacjach pracowniczych. Współczesny pracownik oczekuje profesjonalnej obsługi i usług ze strony swojego pracodawcy. Zauważa się rosnące wymagania co do jakości świadczonych usług, zarówno na etapie rekrutacji, jak i w trakcie rozwoju zawodowego czy nawet przy rozstaniu z firmą. Pracodawcy muszą dostosować swoje podejście, oferując bardziej profesjonalne podejście w tym prawno-kadrowe i, aby sprostać oczekiwaniom pracowników w różnych fazach ich kariery.

Warto również podkreślić, że w 2024 roku nadchodzą  istotne zmiany w polskim Kodeksie Prawa Pracy.

Nowa rzeczywistość wymaga podejścia opartego na dbałości o stabilność zatrudnienia, z jednoczesnym uwzględnieniem rosnących oczekiwań pracowników. Pracodawcy we współpracy z działami HR muszą dostosować strategie rekrutacyjne, zaangażowania pracowników i rozwijania ich umiejętności, aby utrzymać konkurencyjność na rynku pracy.

Jeszcze bardziej istotnym elementem stają się kwestie związane z ESG. Odpowiedzialność społeczna firmy obejmuje nie tylko warunki pracy, ale również interakcje z społecznościami oraz decyzje podejmowane przez liderów. To nowe wyzwanie wymaga od działów HR stałego monitorowania i dostosowywania praktyk związanych z zarządzaniem ludzkim kapitałem.

Ostatnim, a za razem chyba najważniejszym aspektem, który warto podkreślić jest sztuczna inteligencja, która zdecydowanie zdominowała 2023 rok i z pewnością zostanie z nami na dłużej. Wciąż udoskonalana i coraz powszechniej wdrażana z pewnością̨ będzie najważniejszym trendem w kontekście narzędzia pracy na 2024 rok i będzie wpływać na kształt naszych miejsc pracy

Zobacz całe nagranie z webinaru!

Wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dostęp do nagrania