• #CV
 • #kompetencje
 • #outplacement
 • #pracownik
 • #rekrutacja
 • #rozmowa rekrutacyjna
 • #zatrudnienie

Zobacz jakich błędów unikać i zabłyśnij na rozmowie rekrutacyjnej

Z kilku etapów w poszukiwaniu pracy dwa są najistotniejsze – przygotowanie CV i listu motywacyjnego oraz rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli dokumenty […]

Z kilku etapów w poszukiwaniu pracy dwa są najistotniejsze – przygotowanie CV i listu motywacyjnego oraz rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli dokumenty aplikacyjne zostały przygotowane w sposób, który zainteresował rekrutera to punkt dla Ciebie i dobry znak, że masz realną szansę na zmianę pracy. Jednak aby do tego doszło przed tobą najważniejszy etap – interview i możliwość zaprezentowania swojego doświadczenia, posiadanych kompetencji i wskazania swoich atutów. Warto się do niego odpowiednio przygotować i zarazem wiedzieć, jakich błędów należy unikać, aby nie zaprzepaścić swojej zawodowej szansy.

Poniżej najczęstsze błędy:

 1. Brak znajomości firmy i jej portfolio

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Przejrzyj jej stronę internetową, zapoznaj się z misją, wizją i strategią firmy, jej produktami, oferowanymi usługami. Znajdź kluczowych konkurentów i największych graczy w danej branży.

 1. Przybycie za wcześnie lub za późno

Spóźnienie nie robi dobrego wrażenia na żadnym rekruterze. Jeśli zjawisz się za późno na rozmowie kwalifikacyjnej tylko realne losowe zdarzenia mogą usprawiedliwić taką sytuację. Jednak przybycie za wcześnie (więcej niż 10 min. przed spotkaniem) także nie jest dobrze postrzeganie, bo mówi o słabym zarządzaniu czasem kandydata.

 1. Nieodpowiedni strój

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie biznesowe i jako takie wymaga zachowania odpowiedniej etykiety, najlepiej obowiązującej w branży firmy, do której aplikujesz. Uniwersalne rozwiązanie to schludny i elegancki wygląd, który zapewni ci dobre pierwsze wrażenie. Jednak w konkretnych firmach działających w specyficznych sektorach, mogą występować różnice dot. etykiety – w firmach audytorskich absolutnym wymogiem jest marynarka/żakiet, a w firmach informatycznych standardem jest raczej t-shirt/koszula czy bluza.

 1. Brak kultury osobistej

Na interview pożądane jest obok odpowiedniego wyglądu także adekwatne i właściwe zachowanie. Każdy zatrudniony powinien być wizytówką swojego pracodawcy. Dlatego pamiętaj, że firmy nie poszukują pracowników aroganckich, niegrzecznych, niekulturalnych, żujących gumę czy sprawdzających telefon podczas rozmowy.

 1. Negatywna mowa ciała

Zbytnia nerwowość kandydata, wiercenie się, wodzenie wzrokiem po ścianach, bawienie się dłońmi odbierane są przez rekrutera jako brak pewności i zainteresowania rozmową. Tylko praca nad mową ciała, kontrolowanie swojego zachowania może zapewnić pozytywny odbiór osoby przez rekrutera. Pomogą w tym pewny uścisk dłoni i zachowanie kontaktu wzrokowego, otwartej postawy i pozytywnego nastawienia.

 1. Niejasne i niespójne odpowiedzi

Szybkie odpowiadanie, gadatliwość lub zacinanie się w wypowiedziach nie zrobi dobrego wrażenia na rekruterze. Kiedy pada pytanie, zastanów się przez chwilę na jego odpowiedzią. Odpowiadaj wyraźnie, głośno, precyzyjnie, nie odbiegając od podejmowanego tematu. Dużym błędem jest też przerywanie rekruterowi lub niedopuszczanie go do głosu. Z tego powodu nie uda mu się pozyskać o tobie istotnych informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji o twoim zatrudnieniu, i tym samym zwiększa się szansa, że ofertę pracy otrzyma inna osoba.

 1. Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy

Na pewno wśród rzeczy, których należy unikać na interview jest niepochlebne wypowiadanie się o aktualnym lub poprzednim szefie czy firmie. Po pierwsze pokazujesz, że nie potrafisz opanować emocji, a po drugie czy to nie jest oznaką, że w przyszłości możesz się tak zachować w wypadku dzisiaj jeszcze potencjalnego pracodawcy? Firmom zależy na pochlebnych opiniach.

 1. Kłamstwa w CV

Curriculum Vitae to dokument, który powinien zawierać fakty. A to, co napisane w CV może zostać zweryfikowane w trakcie interview. Zatajanie faktów (np. dat) i mało wiarygodne ich potem tłumaczenie, nieprecyzyjne opisywanie doświadczeń zawodowych, zawyżanie własnych kompetencji językowych, znajomości systemów komputerowych i innych umiejętności często zostają zdemaskowane w najmniej spodziewanym momencie i nie tylko spowodują natychmiastową dyskwalifikację w tej rekrutacji, ale także mogą na długo zszargać ci reputację.

 1. Dyskusja o zarobkach i urlopie

Tu zasada jest prosta – w trakcie interview nie inicjuj pierwszy tematu wynagrodzenia, benefitów pozapłacowych, nadgodzin i urlopu. Poczekaj aż zrobi to rekruter.

 1. Brak pytań do rekrutera

Najlepszym sposobem, aby zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy, jest pokazanie swojego zainteresowania firmą. Uzyskasz to poprzez zadawanie przemyślanych pytań a dodatkowo zdobędziesz wiedzę na temat organizacji, do której aplikujesz.

 1. Kłopoty techniczne w rozmowach rekrutacyjnych on-line

Obecnie coraz więcej procesów rekrutacyjnych przeprowadzanych jest się on-line. Tym samym także spotkania rekrutacyjne odbywają się poprzez platformy/komunikatory internetowe (skype, zoom, webex). Jak jednak zaprezentować swoje doświadczenia, posiadane kompetencje, wskazać swoje atuty i przekonać rozmówcę do wyboru jako najtrafniejszego kandydata jeśli usterki techniczne nie dadzą tej możliwości. Przed połączeniem koniecznie sprawdź działanie urządzenia, z którego korzystasz (komputer, laptop, tablet, smartfon) – mikrofon, słuchawki, ustawienie kamerki, Internet, aplikację, itp.  Czar osobisty przez skype’a jest zdecydowanie mniejszy niż na żywo, więc szczególnie aktualne są kwestie terminu spotkania, ubioru, mimiki twarzy, zachowania i kultury osobistej… Ale o tym już było.