• #interim management
  • #projekt
  • #rozwój
  • #sukces
  • #zarządzanie

Interim managment – idea, ludzie, projekty

24.09 w Warszawie odbyło się  spotkanie Inicjatywy Razem dla Różnorodności w Biznesie poświęcone zarządzaniu pokoleniami. Przedstawiciele biznesu, kadry zarządzającej, pracownicy […]

24.09 w Warszawie odbyło się  spotkanie Inicjatywy Razem dla Różnorodności w Biznesie poświęcone zarządzaniu pokoleniami. Przedstawiciele biznesu, kadry zarządzającej, pracownicy branży HR  dyskutowali o  współpracy pokoleń w firmie i  najlepszych rozwiązaniach wspierających zarządzanie wiekiem.

Jednym z takich rozwiązań jest niewątpliwie interim management, którego fundament stanowi właśnie różnorodność  – zarówno ze względu na charakter tej metodologii, jak i ze względu na ludzi tworzących środowisko interim managerów.  Interim manager wnosi bowiem do organizacji świeże spojrzenie, nową wiedzę,  brakujące kompetencje. Jest doświadczonym menedżerem, zwykle z pokolenia 50+ , który funkcjonuje w formule projektowej. Dzięki bogatemu doświadczeniu ma bardzo szerokie spojrzenie na jakość procesów w spółce. Potrafi szybko zrozumieć zasady jej funkcjonowania. Działa na rzecz transferu wiedzy i usprawnienia współpracy pokoleń w firmie.

Tematyce interim managmentu został poświęcony specjalny raport przygotowany przez Stowarzyszenie Interim Managers we współpracy ze Szkołą Główną Handlową i Inwentą. W raporcie przeczytamy o tym, jak rozwija się rynek interim management w Polsce, kim są interim managerowie, jak działają, skąd pozyskują projekty i jakie są efekty ich działań.

– „Rynek sprzyja rozwojowi idei interim management”  – mówi  Beata Bukowska, ekspertka rynku pracy, partner w firmie Inwenta. – „Interim management ma w Polsce dość długą historię, ale nadal jest to rozwiązanie „młode”, nie dla wszystkich zrozumiałe. Brakuje umiejętności wykorzystania go na rzecz rozwoju firm. A koncepcja IM znakomicie wpisuje się w kilka trendów. W latach 70 ub. wieku za powstaniem i rozwojem koncepcji zarządzania czasowego stała redukcja zatrudnienia i zaostrzone przepisy prawa pracy w niektórych krajach Europy Zachodniej. Dziś znakomite środowisko do rozwoju IM tworzy przyspieszająca dynamika zmian w otoczeniu przedsiębiorstw, potrzeba zarządzania tymi zmianami, konieczność uzyskiwania szybkich rozwiązań, a także globalny trend rozwijania elastycznych form zatrudnienia. Nie zaskakuje więc, obserwowany także w Polsce, wzrost liczby interim managerów czy rosnąca liczba zleceń ze strony przedsiębiorców. Na uwagę zasługuje  coraz szersze zainteresowanie wykorzystaniem rozwiązania interim management ze strony firm mniejszych: właścicielskich, rodzinnych, startup’ów. Warto podkreślić stopniową profesjonalizację rynku. Co za tym idzie, coraz powszechniejsze staje się korzystanie z metodyki i narzędzi, które ułatwiają realizację projektów. Metodyka i narzędzia dostępne są bezpłatnie na stronie Stowarzyszenia Interim Managers. Rośnie grupa interim managerów legitymujących się certyfikatem „SIM Certyfikowany Interim Manager®”, który daje gwarancję wysokiej jakości oferowanych usług i pozwala budować przewagę konkurencyjną na rynku posiadającym go managerom. Interim Management zyskuje również na znaczeniu wśród firm doradztwa personalnego. Z roku na rok coraz więcej projektów rekrutacyjnych związanych z interim management jest realizowanych poprzez profesjonalnych head hunter’ów.  Pierwsze jaskółki na rynku odnotowują również firmy typu service provider w zakresie interim management, czyli kompleksowa realizacja projektu IM poprzez firmę oddelegowującą na projekt managera czasowego. Rozwiązanie to bardzo popularne u naszych zachodnich sąsiadów, w Polsce funkcjonuje dopiero od niedawna” .

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania rynku interim managerów w Polsce.

Pełen raport do pobrania tutaj: https://konferencjesim.org/raport/#wpcf7-f597-p574-o1.

 

Autor: Aleksandra Klimont