• #mentoring
  • #programymentoringowe
  • #rozwój

Mentoring – luksus dla wybranych czy narzędzie dla każdego? 

Mentoring to jedna z najbardziej efektywnych metod rozwoju zarówno dla jednostek, jak i całych organizacji, co potwierdzają badania.  Oto kilka […]

Mentoring to jedna z najbardziej efektywnych metod rozwoju zarówno dla jednostek, jak i całych organizacji, co potwierdzają badania.  Oto kilka kluczowych danych: 

  • Według badań, 91% pracowników posiadających mentora deklaruje większe zadowolenie ze swojej kariery zawodowej.  
  • Pracownicy korzystający z mentoringu awansują pięciokrotnie szybciej niż ci, którzy nie mają mentora.  
  • 87% mentees dzięki relacji mentoringowej czuje się bardziej pewnie i wzmocnione w swojej roli zawodowej.  
  • Firmy z wdrożonymi programami mentoringowymi odnotowują o 25% wyższą retencję talentów w porównaniu do organizacji bez takich inicjatyw.  
  • Programy mentoringowe przyczyniają się do budowania relacji oraz zwiększenia motywacji i zaangażowania pracowników. 

Źródła: syrowka.com, pb.pl, mentiway.com 

Mentoring w pracy indywidualnej to z  jednej strony luksusowe rozwiązanie, droższe niż np. kilkugodzinne szkolenie dla całej grupy, ale z drugiej strony, to inwestycja celowana, gdzie efekt jest trwały i długofalowy. Mentoring to obustronny proces, oparty na partnerstwie, gdzie zarówno mentee jak i mentor uczą się od siebie. Rolą mentora jest inspirowanie, słuchanie i dawanie przestrzeni mentee do odkrywania własnych zasobów. Mentor może dzielić się wiedzą i doświadczeniem, by zainspirować mentee do budowania świadomości własnych talentów, przeszłych doświadczeń, z których warto skorzystać do rozwiązania bieżących trudności czy osiągniecia celu.  

Zaletami mentoringu indywidualnego są: 

  • Spersonalizowany proces rozwojowy, 
  • Budowanie świadomości własnych umiejętności i potencjału, 
  • Możliwość eksplorowania nowych ścieżek i perspektyw. 

Jednak skuteczność mentoringu zależy od właściwego podejścia, przede wszystkim mentora i sposobu prowadzenia procesu. Wielu samozwańczych mentorów koncentruje się na przekazaniu swojej wiedzy, nie bacząc na gotowość i dojrzałość mentee. Dawanie gotowych rozwiązań odbiera mentee sprawczość i nie buduje kompetencji do samodzielnego wykorzystania ich  w przyszłości.  

Mentoring to też narzędzie pracy z zespołami  

W organizacjach mentoring zespołowy staje się coraz bardziej popularny. Praca z grupą czy zespołem  sprzyja budowaniu kultury otwartej wymiany wiedzy, zwiększa zaangażowanie i motywację zespołu, a także rozwija umiejętności komunikacyjne i współpracy. 

Wiele organizacji boryka się dziś z dużą zmiennością, różnorodnością i brakiem gotowości menedżerów, do odpowiadania na potrzeby pracowników. Z pomocą przychodzą programy mentoringowe. Dobrze zaprojektowane i wdrożone pomagają w skutecznym onboardingu nowych pracowników, tworzeniu ścieżek rozwojowych dla przyszłych i obecnych liderów, adresują międzypokoleniową różnorodność i poprawiają komunikację. Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie programów mentoringowych, obserwują większą retencję pracowników, wzrost motywacji i zaangażowania, a także wzmocnienie kultury organizacji uczącej się.  

Jak skutecznie wdrożyć programy mentoringowe?  

Proponujemy model oparty o  6 Kluczowych Standardów Programów Mentoringowych International Standards for Mentoring and Coaching Programmes(ISMCP) wg EMCC Global  

Podsumowanie

Mentoring to potężne narzędzie rozwoju – pod warunkiem, że jest prowadzone w sposób świadomy i angażujący. Niezależnie od tego, czy mówimy o mentoringu indywidualnym, zespołowym, czy organizacyjnym, kluczowe jest, aby mentor był przygotowany i znał swoją rolę w procesie, a mentee wziął odpowiedzialność za własny rozwój. Prawidłowo wdrożony mentoring może przynieść ogromne korzyści zarówno jednostkom, jak i całym organizacjom, zwiększając ich gotowość na różnorodność i nieprzewidywalność.  

Skontaktuj się z nami 

Jeśli chcesz wdrożyć skuteczne programy rozwojowe w swojej organizacji, napisz do na na: biuro@inwenta.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie 

Autor:

Sylwia Różalska-Lange – Partner w Inwenta, Akredytowany Coach & Mentor EMCC, Superwizorka, Trenerka kompetencji przywódczych